To nošení dětí je nevyčerpatelné téma, alespoň pro mě :).

V zimě se na mě obrátila Iva z Nošení v šátku, že by ráda měla nějaký plakát, který by podpořil nastávající a nové rodiče v tom, že nosit děti na těle je úplně normální. Protože zatímco my to víme, ne každý to tak vnímá… Přecijen se z médií pořád ještě (píše se rok 2017) valí sem tam strašení z křivých zádíček a semtam stále i z toho „přílišného rozmazlení“…

Plakát pro podporu nošení dětí

Kočárkování se rozšířilo cirka 200 let zpět.

Iva už plakát měla rozpracovaný, ale nebylo to pro ni ještě „to ono“. Já jsem naopak měla vidinu nějakééééhoplakátu rámcově vymyšlenou, ale neměla jsem …. co? Asi čas, vůli se do toho sama dát a nedala jsem tomu do té doby prioritu. Po tomto impulsu a dohodě, že plakát uděláme společně, veřejný, přístupný všem, zkrátka poctivý osvětový (za to velký dík), jsem se dala s chutí a vervou do ilustrování.

Plakát pro podporu nošení dětí

Jeden z prvních náčrtů.

Zkoumala jsem fotky nosnic z celého světa :). Zkoumala jsem savce obecně, různé pračlověky, nomády, prvobytně pospolnou společnost a historii kočárků.

Plakát pro podporu nošení dětí

Sběračka.

Vytvořila na Facebooku skupinku poradkyň a konzultantů.  Všech mých známých z řad výrobců, prodejců a prodejkyň a lektorek vázání, kojení a kontaktní péče o miminka. Jsem moc vděčná, že mi byly (vesměs ženy, Filipe promiň) oporou. Pomáhaly s formulacemi, dodávaly potřebná fakta, pomohly vyjasnit cílovou skupinu i formu sdělení. Fakt dík, bez Vás by to nikdy nevzniklo!

Plakát pro podporu nošení dětí

Inspirace – fotka z googlu, a ilustrace.

Ze společného úsilí vznikly krátké, ale výstižné texty k historii nošení od pradávna do současnosti. Dále slogan „Co svět světem stojí, děti se nosí„. A dokonce, mimochodem, v této tvůrčí skupině vznikl během chvíle i finální, korektní překlad sloganu ETND „Nosím tě stále na srdci“ („I carry you always“). Byla to nesmírně silná, sdílená tvůrčí vlna. Mám potřebu tady vypíchnout „special thanks“ těm mým dávným dobrým duším, kdo mě držely nad vodou a dávaly zpětnou vazbu i v jednu ráno:

Anka z Bavlnky, Daniela z Didymosu, Monika z Jihlavy, Isabela z Moishy, Monika z Letné, Kaspruska, Rehanka z AW, Krisulka z Brna, Miri z Chebu, Věrka z Nošení Dětí … a další a další, které psaly, vymýšlely, kritizovaly a oceňovaly. Jsem za tu zkušenost vděčná. Mimo jiné mi potvrdila, že víc hlav víc ví a otevřené karty jsou leckdy nejlepší způsob hry.

Plakát pro podporu nošení dětí

Slogan nejprve rukou psaný, ale pak vypadal lépe ve fontu Century Gothic :).

Výsledná forma plakátu vznikla až na podzim, po „odležení“ přes léto. Snad je srozumitelná a snad nese přesně to poselství, které nést má.

Plakát je volně ke stažení a šíření, klikněte si dle libosti. Budu ráda, pokud ho vyvěsíte i k vašemu pediatrovi :).

Plakát pro podporu nošení dětí

Náhled plakátu.

Eva

Pin It on Pinterest