Loni na jaře jsem si přečetla anglický citát, který přesně seděl na moje tehdejší pocity.

„Be the woman who fixes another woman’s crown without telling the world it was crooked.“

Bolela mě záda, ale všechny známé, příbuzné, blízké i vzdálené ženy se mi snažily pomoct. Slovem nebo činem, podpořit mě… a sebe navzájem taky. Viděla jsem kolem sebe tolik sounáležitosti, že jsem měla potřebu to okouzlení a radost nějak vyjádřit. Vlastně jen vysdílet. Přeložila jsem si v hlavě, co asi ten citát znamená česky, a začala googlit příslušný obrázek, že ho lípnu k sobě na „zeď“. Ale nenašla jsem nic, co by stálo za to, asi jsem taky už měla jasnou představu, jak by to „něco“ mělo vypadat…

Tak jsem si to načrtla. Nemám ráda moc velký štráchy s ničím, tak jsem k tomu napsala trošku česky-hezký překlad toho citátu a lup, dala to na svůj Facebook.

„Buď ženou, která narovná jiné ženě korunu, aniž by světu řekla, že byla nakřivo.“

Původní kresbička na FB.

Pak už jsem jen koukala. Začala naskakovat čísla dosahu a počtů sdílení, že se mi o tom u příspěvků, kde by se to bývalo hodilo, ani nesnilo. Evidentně to zasáhlo srdce nejedné ženy, která tak vyjádřila dík té stejné sounáležitosti a podpoře, jakou jsem cítila já…

A pak ke mně ten obrázek, už bez mého průvodního textu, přišel oklikou. A pak ještě mnohokrát. Celkový dosah tam, kam já vidím, je přes 50 tisíc lidí, kolem tisíce sdílení. Kamarádky se u těch příspěvků v komentářích bily za moje autorský práva, za což moc děkuju, ale ono už to nešlo zastavit. A já jsem vlastně ráda, že ten příspěvek má tu sílu, a chápu, že autorství kresby je u toho míň podstatný, než to poselství…. nojono. Až příště něco napíšu – a to se může snadno stát – tak se určitě podepíšu :). Úplně mi zní v uších paní učitelka Alenka ze školky…: „Pani Rybníčková, podepisujte si ty věci, opravdu, já Vám to furt říkám PODEPISUJTE SI TY VĚCI, oni to nepoznaj…“

Díky té smršti se ale dostal i k jedné ženě, která tak trvala na tom, že by ho chtěla vytištěný, že mě to donutilo k nějaké akci :).

Převedla jsem obrázek do tiskové podoby, text radši napsala vlastní rukou (zase ty autorský práva, že…) a začala řešit, kdo a kde mi to vytiskne.

Výtisky.

Chtěla jsem, aby to bylo krásný. Tak krásný, že si to člověk fakt rád vyvěsí.

Koupila jsem si chvíli předtím zlatou akvarelovou barvičku a napadlo mě, že korunky ženám domaluju ručně… takže to chtělo tisknout na krásný akvarelový papír.

Detail zlaté korunky.

Nakonec jsem to dotáhla – našla tiskárnu, nechala udělat prvních pár výtisků, nazlatila korunky a dala do nabídky.

Pak jsem tedy šupem objednávala další várku, zlatila, řešila posílání po celé republice, jak to pevně zabalit… ale to už jsou jen takové praktické „drobnosti“ (ha-ha).

Zpáteční adresu píšu ručně. Než bych našla nějaké nálepky, to je tohle nakreslený…

Udělalo mi radost, kolika z Vás už „královny“ visí na stěně.

Nebo na poličce.

A když už mám nalezenu tu pravou tiskárnu, hodlám v tom pokračovat! Skicuju si, kreslím si, a postupně z toho dělám obrázky na zeď nebo do obálky.

A doprčic, je z toho takovej reklamní příspěvek… ale co se dá dělat, fotky koťátek nemám a tohle je pro mě zrovna důležitej posun i osobní. Nikdy jsem si nemyslela, že by někdo byl ochoten za moji rychlou čmáraničku dát víc než tabulku bílý čokolády. Takže královny jsou takovej milník. A další milník je, že to je vidět. Furt tomu nemůžu uvěřit a furt to někdo sdílí dál a dál… kdysi jsem chtěla dělat „něco trošku výtvarnýho“ a teď kreslím pořád. Je to príma.

P.S. -ad- Takže koho zajímají další obrázky v procesu, sledujte fejsbůček PEPeTA anebo můj instagram, tam ty horké novinky vyvěšuju nejdřív. Kresby prodávám zatím přes Fler. E-shop tady na webu je v plánu, ale trvá mi to. Některé kresby je možné si i jen stáhnout a vytisknout doma. -end-

Pin It on Pinterest