Každé odvětví má své velké výzvy a já už nějaký rok sleduji tu ilustrátorskou. Organizuje ji společně britská organizace The House of Illustration a britské vydavatelství Folio Society, které se dominantně věnuje vydávání – reedici – krásných knih, krásných vydání knih, včetně, a možná dokonce zejména, klasiky.

Zatím jsem vždycky jen obdivovala, letos ale jako téma byl Sherlock Holmes.

Dobrodružství Sherlocka Holmese

Konkrétně tři kapitoly, které přeci tak dobře znám!

Musgraveský rituál, Ohyzdný žebrák a Skandál v Čechách.

Stejně jako 80 tisíc českých dětí (náklad prvního vydání) jsem kdysi shltala knihu Muž s dýmkou a houslemi a tudíž jsem měla dojem, že tohle je rukavička, kterou na prahu své hranaté dekády prostě asi musím zkusit zvednout.

Na poslední chvíli, v lednu, jsem si příběhy znovu přečetla, zkusila tři ilustrace a obálku navrhnout a zúčastnit se. Alespoň pro ten pocit!

Překvapilo mne, že v každé kapitole jsem nakonec ztvárnila ženu.

Příběhy Sherlocka Holmese přeci nejsou o ženách, ne? Je tam Dr. Watson, který, když se ožení, trošku zmizí ze scény, jakoby za trest… a najednou tři ženy?

Ale posuďte sami:

Dobrodružství Sherlocka Holmese

Musgraveský rituál: … šílená služka, která zabouchla komorníka poté, co ji svedl a následně odmítl, ve sklepní kobce, a prchá s dávným rodinným pokladem.

Dobrodružství Sherlocka Holmese

Ohyzdný žebrák: … manželka vidí svého vyděšeného muže v okně v City, běží za ním, ale nachází jen kabát a starého ošklivého žebráka…

Dobrodružství Sherlocka Holmese

Skandál v Čechách: … slavná zpěvačka střeží kompromitující fotografii, na níž je s budoucím českým králem, a podaří se jí ošálit i věhlasného Sherlocka…

Musím říct, že mě to potěšilo a byla jsem odhodlaná nalézt ženy i v dalších kapitolách sbírky příběhů :).

Vyžádali si větší datové podklady (wow).

Ale tím to skončilo :).

Do finále mě ze 450 přijatých účastníků nevybrali, ale když vidím, koho vybrali, rozumím tomu :). Příští rok si na to nechám víc času a zkusím to zas, je to přecijen ona velká výzva, na kterou se lze těšit.

Pokochejte se se mnou finalisty, upozorňuji na černobílou komiksovou parádu od české účastnice Zuzany Čupové (s.u.w.i.) s číslem 7 a třeba i zahlasujte!

A za rok zas.

Pin It on Pinterest