Každé odvětví má své velké výzvy a já už nějaký rok sleduji tu ilustrátorskou. Organizuje ji společně britská organizace The House of Illustration a britské vydavatelství Folio Society, které se dominantně věnuje vydávání – reedici – krásných knih, krásných vydání knih, včetně, a možná dokonce zejména, klasiky.

Zatím jsem vždycky jen obdivovala, letos ale jako téma byl Sherlock Holmes.

Konkrétně tři kapitoly, které přeci tak dobře znám!

Musgraveský rituál, Ohyzdný žebrák a Skandál v Čechách.

Stejně jako 80 tisíc českých dětí (náklad prvního vydání) jsem kdysi shltala knihu Muž s dýmkou a houslemi a tudíž jsem měla dojem, že tohle je rukavička, kterou na prahu své hranaté dekády prostě asi musím zkusit zvednout.

Na poslední chvíli, v lednu, jsem si příběhy znovu přečetla, zkusila tři ilustrace a obálku navrhnout a zúčastnit se. Alespoň pro ten pocit!

Překvapilo mne, že v každé kapitole jsem nakonec ztvárnila ženu.

Příběhy Sherlocka Holmese přeci nejsou o ženách, ne? Je tam Dr. Watson, který, když se ožení, trošku zmizí ze scény, jakoby za trest… a najednou tři ženy?

Ale posuďte sami:

Musgraveský rituál: … šílená služka, která zabouchla komorníka poté, co ji svedl a následně odmítl, ve sklepní kobce, a prchá s dávným rodinným pokladem.

Ohyzdný žebrák: … manželka vidí svého vyděšeného muže v okně v City, běží za ním, ale nachází jen kabát a starého ošklivého žebráka…

Skandál v Čechách: … slavná zpěvačka střeží kompromitující fotografii, na níž je s budoucím českým králem, a podaří se jí ošálit i věhlasného Sherlocka…

Musím říct, že mě to potěšilo a byla jsem odhodlaná nalézt ženy i v dalších kapitolách sbírky příběhů :).

Vyžádali si větší datové podklady (wow).

Ale tím to skončilo :).

Do finále mě ze 450 přijatých účastníků nevybrali, ale když vidím, koho vybrali, rozumím tomu :). Příští rok si na to nechám víc času a zkusím to zas, je to přecijen ona velká výzva, na kterou se lze těšit.

Pokochejte se se mnou finalisty, upozorňuji na černobílou komiksovou parádu od české účastnice Zuzany Čupové (s.u.w.i.) s číslem 7 a třeba i zahlasujte!

A za rok zas.