Bylo to jasný už v době, kdy jsem si skicovala první samostatný tisk z kamene na téma mateřství. Bylo jasný, že stejně tak musím zpracovat i nošení dětí, protože bez toho to není komplet.

Prvním porodem to zkrátka teprve pořádně začíná! A pokračuje to až do fáze, kdy i to poslední dítko odmítá vlézt na záda…

Mateřství II. – litografie k nošení dětí

O co tam tedy jde?

První obrázek si v duchu nazývám „Narostla mi křídla“.

Konečně si člověk dovolí koupit nový šátek. Konečně naváže někoho jinýho než plyšovýho medvěda!

A cítí se opravdu, jako by dostal křídla – žádná zátěž, volné ruce, jen blízkost s miminkem, vděk a radost, prostě pohoda, brnkačka…. V tom obrázku je snad obojí. Jak ta část praktická, tak ta niterná.

Mateřství II. – litografie k nošení dětí

Další obrázek je trošku realistický, alespoň co se tepláků týče. Tepláků a tance.

Zkrátka po čase člověk zoufale pluje domácností tam a zpět a tančí a zpívá do rytmu prachovky a myčky. Nevím, co jste zpívali Vy, u nás frčel Bavorov, Tancovala žížala a Okolo Hradce.

Tančit a zpívat je totiž jediná šance, jak přeřvat nošence, který chce víc, vííííc! Zároveň si ale pamatuju, že ta pozice s děckem na boku mi do té míry připomínala klasiky českého malířství (Mánes, Aleš, další Mánes), že jsem si i v těch nejhorších chvílích zoufalství připadala docela…. docela žensky. Tak jako trochu moc barokně, ale žensky.

 

Mateřství II. – litografie k nošení dětí

Pak ty další křivky – oblinka dětského vzorně podsazeného zadečku na zádech, zároveň nově se tvořící oblinka vpředu, oblinky nad tím, uzel… to opravdu není k diskusi, jaký tvar symbolizuje ženu, že.

Mateřství II. – litografie k nošení dětí

No a na závěr zkušené a nezapomenutelné nošení v tandemu, kdy je člověk rád, že vidí na cestu tři metry před sebou a připadá si ověšený …. no jako vánoční stromeček. Trošku machrovinka, trošku nutnost, trošku vířících otázek na téma „proč jsem si nevzala kočár???“ a trošku hrdosti „proto!“.

Mateřství II. – litografie k nošení dětí

Pokud se v tom poznáváte, opět je možnost si nějaký tisk pořídit. 

Buď jednotlivý, anebo celek, který má i krásnou kresbu kamene kolem.

Pokud nechcete objednat přes Fler, napište do komentářů na FB či mailem eva (at) pepeta.cz.

Cena za jeden výjev je 800,- Kč, za celek 2800,- Kč. Náklad jednotlivých menších obrázků je 10 ks.

Mateřství II. – litografie k nošení dětí

Kámen mi u Svobodů vyhradili ten samý, takže Mateřství I. i II. budou vedle sebe vypadat, jako by snad k sobě patřily :-D.

Mám radost. Sice jsem to dokončila už před Vánoci a někteří o tom víte z Instagramu, ale v klidu o tom píšu až teď. Bylo to nějak adventně hektické a já na to nejsem, něco rvát silou… takže si to můžete koupit k Ježíšku 2018 už teď :-D.

Na četné dotazy jen podotýkám, že pohlednice z toho možná budou, ale teď mám radost z tisků, tedy číslovaných originálů, a musím se s nimi domazlit. Pak uvidíme.

Pin It on Pinterest